Representative Council

The ultimate decision-making body of NTEA is the Representative Council. The Representative Council consists of the elected officers and Building Representatives from each building and four Educator of Color/At-Large Representatives. These elected leaders propose and debate actions to be taken by the NTEA Executive Board, Committee Chairs, Liaisons, and the Representatives themselves by making motions, moving New Business Items (NBI Form), proposing New Resolutions or amending existing Resolutions, and general oversee the operations of the Association.

Each building or worksite may have one representative for each twenty (20) NTEA members (NTEA Bylaws: Article IX Representatives). The Representative Council normally meets one Wednesday each month at 4:30 p.m. The meetings are open to all dues-paying members and are usually held at the NTPS Board Room.

2022-2023 NTEA Meeting Schedules

Adopted NBIs, Resolutions & Proclamations

Your NTEA Building Representatives

Aspire Performing Arts Academy –¬† Jenna Wittmann & Tallie Moss

Chambers Prairie Elementary School – Travis Reep & Jenn Rumbaugh

Chinook Middle School – Mary Robles & Ron King

District Office/BLC – Staci Suneson, Mary Handley & Traci Birbeck

Envision Career Academy High School – Corey Frood

Evergreen Forest Elementary School – Mandy Ervin

Horizons Elementary School – Nancy Hall & Amada Lang

Komachin Middle School – Katie Standlea & Morgan Gittins

Lacey Elementary School – Jonathan Levy-Wolins & Lucy de la Cruz

Lakes Elementary School – Tesa Manix

Lydia Hawk Elementary School – Sally Brownfield & Janeal Maxfield

Meadows Elementary School – Karen White & Morgan Getchman

Mountain View Elementary School – Stuart Barnes & Dustin Stonecipher

Nisqually Middle School – Shay O’Day & Seth Johnson

North Thurston High – Walter Kassil, Michael Larson, Anna Conner & Rachel Smith

Olympic View Elementary School – Shawna Myers

Pleasant Glade Elementary School – Gordon Quinlan

River Ridge High School – Jeff Berland, Karl Ostheller, Angie Farley & Rey Waltz

Salish Middle School – Debe Anderson & Raymundo Guzman

Seven Oaks Elementary School – Teresa Wolfe & Anne-Marie Dinwoodie

South Bay Elementary School – Tiffany Peters

Summit Virtual Academy – Heidi Perry

Timberline High School – Eric Canaan, Kevin Gary, Amy Shaffer & Kelsey Moulton

Woodland Elementary School – Anndi Cook

NTEA Educators of Color/At-Large Reps

Jenna Cariaso

NTEA Committee Chairs & Liaisons

NTEA Membership Chair – VACANT

Professional Development Liaisons – Josh Parker (Secondary) & VACANT (Elementary)

Benefits Liaison – Anndi Cook

Nominations and Elections – Betsy Perkins

WEA Chinook UniServ Council Representatives

Ray Nelson, Katie Agren and 8 VACANCIES